דף הבית ראש הנקרה

ראש הנקרה

חברת אר.אס.אף ישראל (אי. וי.) בע"מ גאה להשיק מדריך קולי באתר התיירות ראש הנקרה.

במהלך הסיור יכול המבקר להאזין לסיפורים המרתקים של היווצרות הנקרות, ושל תהליכי הטבע המרתקים שיצרו וממשיכים ליצור את הנוף המרהיב של אחד מאתרי הטבע היפים בישראל. 

תוכנית ההדרכה הקולית נכתבה ע"י צוות האתר והופקה במשותף ע" צוות האתר חברת אר אס אף.

המדריך הקולי מוצע למבקרים בעברית אנגלית רוסית צרפתית וספרדית וערבית.

חברת אר אס אף סיפקה את מכשירי ההדרכה הקולית שישמשו את המבקרים במקום.

על אתר ראש הנקרה 

הנקרות

האטרקציה המרכזית באתר הן הנקרות. הנקרות מצטיינות ביופי ייחודי,חילופי צבעים בשעות היום השונות ועם חילופי העונות. הנקרות מופיעות במיטבן בשעות השקיעה ובעתות סערה. אורך מסלול הנקרות הטבעיות הינו כ- 200 מטר.

הנקרות הן תוצאה גיאולוגית של תהליך הנמשך מאות ואלפי שנים. תחילתו בשרשרת זעזועים תת קרקעיים שפערה סדקים בסלע. מי הגשמים חדרו מבעד לסדקים שנפערו, המסו אותם ויצרו בתוכם מחילות ומערות ימיות (נקרות) שהלכו והתרחבו בשל גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים וממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות. גם מי המלח ממסים אט אט את סלע הגיר, בנוסף אצות ובעלי חיים זעירים המכסים בצפיפות את פני הסלעים בכל מקום לח מבצעים את פעולת ההרס הראשונית של פני הסלע, והגלים ממשיכים את ההרס ומשלימים אותו.

אל ראש הנקרה מגיעים גלי הים במלוא עוצמתם והם נשברים רק בהגיעם אל המצוק. השפעתם של הגלים כאן היא עצומה ויש המעריכים את עוצמת מכתם ב-250 טון על כל מטר מאורך המצוק. בדרך כלל פוקדות את חופי הארץ שתיים או שלוש סערות בשנה, אך גם גלי הקיץ כוחם רב ופעולתם העיקרית ניכרת ביצירת הצנירים שהם שקערוריות מוארכות ,מקבילות לפני הים, החורטות בסלעים הפונים מערבה . מדוע הגלים כה גבוהים בראש הנקרה? – עומק קרקעית הים שלמרגלות המצוק הוא 6-7 מטר ובמרחק של כ-2.5 ק"מ מהמצוק מגיע עד 50 מטר עומק -קרקעית בעלת מדרון תלול מאד. רגל הפיל- פסל טבעי גדול מימדים שיצר הים בדמות רגלו של הפיל. רגל הפיל היא המשכו של המצוק הלבן היורד לים והיא נגלית לעינינו מיד עם היציאה ממסלול הנקרות. צוק המאובנים- על גבי הצוק הלבן בסוף מסלול הנקרות ניתן לראות שרידי מאובנים של כוכבי ים

הרכבל

משך הנסיעה לכל כיוון כדקותיים. הרכבל יורד אל הנקרות מגובה 70 מטר מעל פני הים בזווית תלולה של 60 מעלות. לרכבל שתי קרוניות – אחת אדומה והשנייה צהובה. הרכבל פועל בכל ימות השנה, למעט ימי סערה ורוח קשים במיוחד. הנוף הבראשיתי הנשקף מהקרוניות במהלך הנסיעה – עוצר נשימה

לאתר ראש הנקרה